یکجور کلاه پوستی بازار صادرات کاهش هزینه های تولید

یکجور کلاه پوستی: بازار صادرات کاهش هزینه های تولید تولید سالیانه 70 هزار تن تخم مرغ مازاد بر مصرف داخلی قزوین

گت بلاگز اخبار علمی و آموزشی وال‌ها چگونه عظیم‌الجثه شدند؟

محققان با بررسی روند تکامل وال‌ها طی چند میلیون سال گذشته به نتیجه های جالب توجهی رسیدند.

وال‌ها چگونه عظیم‌الجثه شدند؟

وال ها چگونه عظیم الجثه شدند؟

عبارات مهم : چگونه

محققان با بررسی روند تکامل وال ها طی چند میلیون سال گذشته به نتیجه های جالب توجهی رسیدند.

به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، گروهی از دانشمندان دانشگاه های استنفورد، شیکاگو و موزه و مرکز تحقیقاتی اسمیتسونیان (Smithsonian) طی پژوهشی به بررسی روند تکامل وال ها پرداختند و به نتیجه های قابل توجهی رسیدند.

وال‌ها چگونه عظیم‌الجثه شدند؟

شاید وال ها بزرگترین حیوانات روی زمین باشند، ولی محققان طی این پژوهش تازه با مقایسه استخوان های وال های امروزی با فسیل های موجود از گونه های منقرض شده است این حیوان متوجه جهش ژنتیکی و عوض کردن اندازه وال ها نزدیک به 4.5 میلیون سال پیش شدند. آن ها علت این جهش را زیاد کردن قابل توجه مواد غذایی در نتیجه تغییرات جَوی می دانند.

وال ها از روند تکاملی 30 میلیون ساله برخوردارند و اغلب این مدت با طولی نزدیک به 10 متر نسبتا کوچک حساب می شده است اند، ولی تحقیقات تازه نشان می دهد به طور مثال وال آبی که با 30 متر طول، امروزه عظیم الجثه ترین موجود کره زمین محسوب می شود، 3 میلیون سال پیش به سرعت دچار جهش شده است است و دانشمندان می درخواست کردند بدانند آیا این اتفاق رخ داده است.

محققان با بررسی روند تکامل وال‌ها طی چند میلیون سال گذشته به نتیجه های جالب توجهی رسیدند.

اولین گام جهت یافتن چرایی این اتفاق اندازه گیری و محاسبه تقریبی ابعاد گونه های منقرض شده است از طریق فسیل های موجود بود. آن ها به دنبال تشکیل یک اسکلت از وال های منقرض شده است بودند و عالی ترین راه را جهت تحقق این نشانه اندازه گیری عرض جمجمه و محاسبه تقریبی اندازه بدن وال به وسیله جمجمه اش می دانستند. محققان روی بقایای 63 گونه منقرض شده است موجود در موزه اسمیتسونیان مطالعه کردند.

آن ها دریافتند جهش وال ها واقعا 4.5 میلیون سال پیش اتفاق افتاده هست. آن وقت تغییری در اکوسیستم رخ داده است که موجودات عظیم الجثه را بر سر یک دوراهی قرار داده است که موجب شده است تا حیوانات بزرگتر شروع به عوض کردن و تقسیم شدن به گونه های متفاوت کنند و گونه های کوچکتر از بین بروند.

دانشمندان می گویند به نظر می رسد این جهش و عوض کردن اندازه از شروع عصر یخبندان اتفاق افتاده باشد. تغییرات جَوی باعث شده است تا وال ها این گونه تصویر العمل نشان دهند.

وال‌ها چگونه عظیم‌الجثه شدند؟

“نیکولاس پاینسون”، سرپرست محققان گفت: ابعاد یک حیوان می تواند چیزهای زیادی را راجع به نقش زیست محیطی آن حیوان توضیح دهد. تحقیقات ما نشان داد که چگونه اقیانوس ها و جَوی بزرگترین مهره داران زمین را حمایت می کنند. ولی امروزه اقیانوس ها و شرایط جَوی بر اثر اعمال بشر در حال عوض کردن هستند و باید دید آیا اقیانوس ها توانایی تطبیق و حفظ و حراست از چندین میلیارد انسان و همچنین مهره داران دیگر را خواهند داشت یا خیر. جهت پاسخ به این پرسش باید به مطالعه هر چه زیاد راجع به سرگذشت سیاره زمین پرداخت.

واژه های کلیدی: چگونه | محققان | میلیون | دانشمندان | اخبار علمی و آموزشی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs